• 0 312 440 94 20
  • belko@belko.com.tr


Hakkımızda

BelKo Bir İhtiyaç, Bir Doğuş; 1960’lı yılların başı… Başkent Ankara, orta büyüklükte bir Anadolu kenti görünümündedir. Gelişmekte ve büyümekte olan tüm şehirleri etkisi altına alan hava kirliliği, özellikle kış mevsiminin sorunu olarak yöneticilerin önüne gelir.

Kentin hava dolaşımı için elverişli olmayan topoğrafik yapısı ve meteorolojik özellikleri, hava kirliliği için uygun ortam oluşturur.

O günün şartlarında Ankara halkı, ısınmada yüksek oranda kükürt ve uçucu madde içeren, düşük kalorili yerli kömür kullanmaktadır. 70’li yıllar ve 80’lerin başına kadar geçen zaman zarfında önlemler gündeme gelir ancak sözden öteye gidemez.

Ankara’da kullanılan yerli kömürün havayı ciddi şekilde kirleteceği düşünülerek, alternatif ısınma çözümleri gündeme gelir. Hava kirliliğini kontrol altına almak ve en aza indirebilmek için hükümetler yasal önlemler alma yoluna giderler ve bu amaçla kısa dönemde kaliteli ithal kömür kullanımını yaygınlaştırarak yerli kömür kullanımını yasaklanması kararı alınır. Uzun dönem için düşünülen plan ise Başkent’in mümkün olduğu kadar doğalgaz ile ısıtılması yönündedir.

Bu karar çerçevesinde, Ankara’nın ihtiyaç duyacağı kömürün temin ve dağıtım yetkisi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilir. Belediye bu görevi yerine getirmek amacıyla “BELKO Ankara Kömür ve İhtiyaç Maddeleri Limited Şirketi”ni 22.04.1986 tarihinde kurar. Kurulduğu günden itibaren, ana görevlerinden olan; kömür temini, dağıtımı ve satışı işini eksiksiz yerine getiren BelKo, başkentlileri kalorisi yüksek, ucuz ve kaliteli kömürle buluşturdu.

Süregelen zaman içinde şehrimizde doğalgaz ile ısınma ve ısıtma giderek yaygınlaşmış ve buna bağlı olarak bina ve meskenlerin kömür ile ısıtılması büyük ölçüde düşerek minimum düzeye inmiştir. Bütün bu süreç içinde BelKo, vatandaşın kaliteli kömürü mâkul fiyatlarla alabilmesi için; satış kârlılığına bakmaksızın fedakârca faaliyetlerine devam etmiştir.

Ancak 2018 Yılı itibariyle şehrimizde Kentsel dönüşümün hızlanması ve doğalgaz kullanımının artmasına bağlı olarak kömür satışlarının azalması ve maliyetleri karşılayamaması sebebiyle, parakende satışlarını durdurmak zorunda kalan BelKo, sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği kömürün temini ve dağıtımı işini yapmaya devam etmektedir.

Aynı zamanda şirketimiz BelKoAir adı altında 2013 yılından beri şehrimize hava yolu ile gelen yolcuları havaalanından şehir merkezi ve şehirlerarası otobüs terminaline (AŞTİ) , aksi istikamette ise; hava alanına gitmek isteyen yolcularına kaliteli , güvenli ve huzurlu bir şekilde taşıma hizmeti vermektedir.

BelKo ailesi olarak tüm çalışmalarımızın ve emeklerimizin temelinde, Ankara'lıların sağlıklı ortamlarda mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeleri var.